הספר מבוסס על למידה ארוכת שנים של מגוון תחומים. הלמידה לצורך כתיבת הספר הייתה אחת החוויות המרתקות והמצמיחות שעברתי בחיי. חלק מהתכנים דרשו חיטוט בארכיונים וספרים ישנים, חלקם דרשו שיחות עם מומחים, ואת חלקם ניתן ללמוד בהכשרות שונות המתקיימות בארץ.

ברשימה הזו כללתי הכשרות, שאת חלקן עשיתי ואת חלקן בחרתי ללמוד לבד. בחרתי לציין את ההכשרות האלו משום שהן בעיני מסע מרתק לעולמות רחוקים ומופלאים, עולמות שרק כשמתקרבים אליהם, מבינים עד כמה הם רלוונטיים לחיינו בהווה.

קורס ליקוט: שימי רף מוביל בשנים האחרונות את תחום הליקוט בישראל. מעבר לזה שהוא חבר ואדם מיוחד במינו, הוא גם אוצר של ידע על ליקוט צמחים בארץ ישראל והשימוש בהם. קורס מדריכי הליקוט הוא בעיני חוויה חזקה ומעשירה לכל  אדם וחובה לכל מי שעוסק בטבע, סביבה והדרכה. בקורס לא רק לומדים על ליקוט, אלא גם על למידה והדרכה ועל חקירה של הטבע.

ליקוט ב.PNG

קורס גששות: את הקורס מעביר אסף דוד. קשה להגזים בצניעותו של האיש או במאגר הידע האין סופי שלו. ביחד עם  מספר מדריכים (לא פחות מדהימים) הם מעבירים קורס שעוסק לא רק בגששות אלא גם בהתבוננות מעמיקה על הסביבה דרך עיניהם של בעלי החיים הסובבים אותנו. דרך מרתקת להביט לעומק על סימני החיים השונים סביבנו – קולות, עצמות, עקיבות ועוד.

גששות.jpg

אבני דרך: מפגש שנתי (סביב יום השיוויון האביבי), המאפשר למשתתפים להתנסות במגוון עצום של טכניקות, שיטות ומיומנויות – סיפור סיפורים, ליקוט, יצירת כלים, הנחיית קבוצה – כמעט כל מה שתרצו יהיה שם. אורי ערד וטאווה גורן חיטין הם מפיקי המפגש, שמיטב המורים בארץ מגיעים אליו.

%D7%90%D7%91%D7%A0%D7%99%20%D7%93%D7%A8%

קורס מדריכים של שומרי הגן: עופר ישראלי מוזכר בספר פעמיים. לעופר הייתה השפעה על כל תחום הקיימות ומיומנויות האדמה בישראל. הוא עומד בראש ארגון "שומרי הגן". מומלץ להתחיל בסדנת המבוא של הארגון ואז ניתן גם לעשות את קורס המדריכים, הכולל התייחסות למגוון של מיומנויות. הארגון מקיים פעילויות רבות ובעיקר חוגים לילדים ונוער. 

%D7%A9%D7%95%D7%9E%D7%A8%D7%99%20%D7%94%

קורס בני האדמה: קורס הכולל מבט רחב ומרתק על מגוון רחב של מיומנויות כגון ליקוט, גששות, התגנבות, בניית מחסות וכו'. הקורס מוותר על חלק מהעיסוק הרוחני הקיים בקורסים אחרים ונחשב מעט ידידותי יותר למתחילים.

בני האדמה.png

הכשרות לקליעה בסנסנים וחומרים אחרים כגון ענפי זית, סוף, קנה ועוד: התלבטתי אם להמליץ על אנשים ספציפיים שמלמדים מיומנות זו ולבסוף החלטתי להימנע מכך ולהשאיר לכם את החיפוש ברשת. זהו תחום יצירה מרגיע ומלא חדווה, שפותח דלת לתחביב שאפשרויות העמקה בו הן אין סופיות. 

סנסנים.jpg

קורס "שפת הציפורים" : את הקורס מעביר אורי ערד, אדם מלא בטוב לב ואכפתיות, שאוהב את מה שהוא עושה. הקורס אינו רק היכרות עם קולות הציפורים, אלא היכרות עם ההבנה של עולם הציפורים שסביבנו וכל זה בדרך משחקית, חווייתית ומהנה.

לוגו-שפתה.jpeg
לבנר אולי.PNG

זהר צפוני - סיפורה של זריחה